Strona główna» Aktualności

Aktualności

Jesienna oferta edukacyjna MPO 2015-09-01 08:04:18

logoOd września 2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie placówki oświatowe do udziału w programach edukacyjnych poświęconych zasadom gospodarowania odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Dla uczniów szkół podstawowych przeznaczony jest program „Od segregacji nie ma wakacji”, realizowany od ponad roku i wciąż cieszący się niesłabnącą popularnością (laureat konkursu Ekoliderzy 2015).

Podczas zajęć uczniowie poznają zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, dowiadują się jak funkcjonuje system przetwarzania odpadów oraz odbywają wycieczkę po Lamusowni. Gimnazjalistów zapraszamy do udziału w zajęciach z cyklu „Elektroodpady mają zasady”, których przewodnim motywem są zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zajęcia te połączone są ze zwiedzaniem obiektów MPO, m.in. Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych. W ramach programu „Kino za baterie” krakowskie placówki oświatowe mogą prowadzić zbiórkę zużytych baterii, za które otrzymują darmowe bilety do kina.

czytaj więcej

Kiedy wywóz odpadów - aplikacja na smartfony 2015-07-02 08:18:27

kiedy wywózDarmowa aplikacja informująca o aktualnym harmonogramie odbioru odpadów w Krakowie i umożliwiająca szybkie zgłaszanie dzikich wysypisk już działa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone. Można ją odnaleźć i zainstalować  poprzez sklepy właściwe dla każdego z systemów: Google Play Store, Apple App Store i Windows Phone Store, bądź poprać za pomocą linków dostępnych na stronie MPO Kraków: www.mpo.krakow.pl.

czytaj więcej

XIII KRAKOWSKI FESTIWAL RECYKLINGU 2015-05-27 11:18:55

Miasto Kraków już po raz trzynasty organizuje, w dniach 29-30 maja 2015r. Krakowski Festiwal Recyklingu - cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Tradycyjnie podczas Festiwalu odbywać się będzie zbiórka surowców, w zamian za które rozdawać będziemy sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.

W dwunastu edycjach Festiwalu zebraliśmy: 243 960 kg papieru, 25 950 kg butelek PET, 126 280 kg szkła, 14 540 kg puszek aluminiowych, 21 440 kg baterii, 48 100  kg zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego i 40 kg termometrów rtęciowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIII Krakowskim Festiwalu Recyklingu na Błoniach Krakowskich.
W dniach 29-30 maja 2015r. w godzinach 11.00-18.00 będziemy oddawać: makulaturę, butelki PET, szkło, puszki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Za te surowce będą wydawane sadzonki oraz upominki.  Fundacja Nauka i Kultura będzie zbierała zakrętki. Na uczestników Festiwalu czekać będzie wiele atrakcji, w tym gry i zabawy dla dzieci,  Gra Miejska GRAM W ZIELONE MIASTO oraz spektakl o tematyce ekologicznej  MAPA  MARZEŃ.

czytaj więcej

Festyn Ekologiczny na Wzgórzach Krzesławickich 2015-05-05 11:57:40

24 kwietnia mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich świętowali Międzynarodowy Dzień Ziemi zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 129 w Krakowie. Festyn odbył się w parku Zielony Jar. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem zgromadzonej publiczności współczesnych problemów ekologicznych związanych z niewłaściwą działalnością człowieka takich jak: rosnąca ilość zużytych baterii, elektrośmieci i odpadów komunalnych. Mieszkańcy dzielnicy mogli oddać zużyte baterie i elektroodpady do zorganizowanego przez szkolny zespół Eko-Kornelowców punktu zbiórki.

czytaj więcej

Emisja programu "10 zagadek Sherlocka" 2015-04-17 10:04:20

SherlockMPO rozpoczyna emisję programu edukacyjnego pod nazwą "10 zagadek Sherlocka". Będzie to cykl krótkich, 8-minutowych filmików, które mają w prosty i przyjemny sposób przybliżyć zasady segregacji odpadów oraz pokazać czemu jest ona aż tak ważna. Dowiemy się także jak wygląda drugie życie naszych odpadów tzn. co się z nimi dzieje dalej, gdy już postanowimy się ich pozbyć. Gdzie trafiają i w jaki sposób są one przetwarzane.

Premiera programu odbyła się w dniu 16 kwietnia w TV Kraków o godzinie 18:20. Filmy będą emitowane w dniach od 16 kwietnia do 24 czerwca. Każdy będzie powtarzany aż czterokrotnie o różnych porach dnia. Zapraszamy do oglądania!

Na następnej stronie publikujemy harmonogram emisji programu.

czytaj więcej