Strona główna» Aktualności

Aktualności

Image and video hosting by TinyPic

Końcówka programu odbioru odpadów zielonych 2015. Worki można wystawiać tylko do 11 grudnia. 2015-12-07 14:09:43

Uruchomiony w kwietniu 2015 r. pilotażowy program odbioru odpadów zielonych cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa. Świadczą o tym liczby. Mieszkańcy mogli bezpłatnie oddawać skoszoną trawę, ścięte części roślin, drobne gałązki i liście. Mieszkańcom domów jednorodzinnych MPO Kraków zapewniało również worki, a administratorzy osiedli mogli umawiać podstawienie kontenerów w dogodnym terminie.

Od 27 kwietnia do grudnia zebraliśmy prawie 19 tys. ton odpadów zielonych. To tak dużo, że gdyby zapakować całą zebraną trawę i liście do ustawionych jeden za drugim TIR-ów, to kolejka sięgałaby z krakowskiego Rynku do Zakopanego.

czytaj więcej

Dobiegła końca akcja „Chronię lasy. Segreguję”, jedna z najbardziej kompleksowych akcji ekologicznych w Polsce. 2015-11-12 14:09:48

chronię lasy.jpgNa jej wyjątkowość składało się kilka czynników. Przede wszystkim – rzadko spotyka się działania organizowane zespołowo przez wszystkich uczestników procesu segregacji i recyklingu – Urząd Miasta (Patronat nad akcją objął Prezydent Krakowa, Pan Jacek Majchrowski a w działania czynnie włączył się Wydział Kształtowania Środowiska), Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, producenta opakowań (firmę Tetra Pak), a także – pośrednio recyklerów, którzy wspierali organizatorów np. pokazując efekty procesu recyklingu. Dodatkowo, zaangażowanie mieszkańców Krakowa także pozytywnie zaskoczyło Organizatorów.

Ostatnie i chyba najważniejsze – widać efekty! Już w trakcie działań edukacyjnych zauważono wzrost ilości wysegregowanych kartoników (do 330 ton na koniec września), a Miasto planuje utrzymanie wysokiego poziomu w kolejnych latach. Do końca roku 2015 roku i w kolejnych latach szacuje się, że do recyklingu zostanie przekazanych około 500 ton opakowań po płynnej żywności, co odpowiada prawie 6,5ha ocalonego przed wycinką lasu. Przyjmuje się bowiem, że do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba celulozy z ok. 17 ściętych drzew, a z kartoników można odzyskać aż do 75% tego surowca! Taki produkt można wykorzystać np. do produkcji tektury falistej czy chusteczek higienicznych. Jeśli dodamy do tego wyniku prawie 486 ton makulatury, którą w czasie bliźniaczej akcji organizowanej przez Urząd Miasta zebrała młodzież z lokalnych szkół to można powiedzieć, że Kraków ocalił w tym roku naprawdę wielki las!

czytaj więcej

Gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe ulice Krakowa czyści więcej aut 2015-11-10 08:26:34

myjkaMPO Kraków codziennie zmywa i czyści ulice przyczyniając się do zmniejszenia stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Główne ciągi komunikacyjne standardowo są oczyszczane kilka razy w ciągu dnia, np. Aleje Trzech Wieszczów są zmywane i zamiatane 2-3 razy na dobę. Oczyszczaniem mechanicznym (zmywaniem i zamiataniem) według harmonogramu objęte jest łącznie 2300 km ulic w mieście, jednak gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe, na ulice Krakowa kierowane są większe siły, nawet kilkanaście dodatkowych polewaczek i zamiatarek, żeby skuteczniej ograniczać wtórne wzbudzanie pyłów i zanieczyszczeń ulicznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów miasta o szczególnie dużym natężeniu ruchu samochodowego i pieszego: Starego Miasta, ulic do II obwodnicy Krakowa oraz Nowej Huty.

 

Najnowsze pojazdy MPO Kraków, ekologiczne zamiatarki gwarantują realne zmniejszenie stężenia pyłów PM10 – są wyposażone w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Tylko w tym roku firma kupiła 6 dodatkowych zamiatarek wyposażonych w takie filtry i wszystkie te auta każdego dnia sprzątają ulice miasta – wyjątkiem są jedynie dni, w których intensywnie pada deszcz lub temperatura zbliża się lub spada poniżej 0° C.

Apel Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego 2015-11-06 07:53:10

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Krakowa!

W związku z utrzymującymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie w ciągu kilku najbliższych dni z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.

czytaj więcej

W ten weekend wybierz komunikację miejską! 2015-10-30 14:26:03

Spokojniej i szybciej dojadą na groby bliskich krakowianie, którzy w ten weekend zostawią samochód pod domem i wyruszą w drogę tramwajem lub autobusem. Uruchomione zostaną dodatkowe linie, sporo ograniczeń czeka też kierowców. Przypominamy jak w świąteczne dni zmieni się komunikacja w mieście.

czytaj więcej