Strona główna» Aktualności

Aktualności

RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY POD HASŁEM „DBAM O CZYSTE POWIETRZE 2016-05-18 10:59:04

RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY POD HASŁEM „DBAM O CZYSTE POWIETRZE 2016-05-18 10:25:34

Nie wiesz jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne? Ile można dostać pieniędzy? Rodzinny Piknik Ekologiczny pod hasłem „Dbam o czyste powietrze” będzie doskonałą okazją by uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości z tego zakresu. Piknik odbędzie się w sobotę (21 maja) w Parku im. dr. H. Jordana.

To kolejna impreza organizowana przez Urząd Miasta Krakowa, która ma edukować i uświadamiać mieszkańców o tym jak ważne jest otaczające nas środowisko. Wszystkie elementy pikniku skupione będą wokół zdrowego, rozsądnego i zrównoważonego gospodarowania środowiskiem, a głównym akcentem zaplanowanego wydarzenia będzie dbanie o czyste i zdrowe powietrze, w tym przede wszystkim o zieleń, czystość, gospodarowanie odpadami i zmianę ogrzewania węglowego na ekologiczne.

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi. Podczas gdy najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli uczyć się poprzez zabawę ich opiekunowie będą mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których zasięgną wszelkich informacji z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania. Uczestnictwo w pikniku to doskonała okazja, aby zapoznać się z poszczególnymi etapami wymiany ogrzewania na ekologiczne pod względem zarówno formalnym, jak i praktycznym. W Parku Jordana będzie również możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą  przedsiębiorców wpisanych na listę rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków wykonawców realizujących zadania z zakresu ochrony środowiska w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Sporządzona lista firm rekomendowanych realizujących zadania w ramach PONE ma pomóc mieszkańcom Krakowa w wyborze sprawdzonej i rzetelnej oferty wykonania zadania objętego dofinansowaniem (obecnie na liście znajduje się 7 firm, a kolejne oferty oczekują na weryfikację i ocenę komisji naboru).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi będą mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, GRA MIEJSKA „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin (z nagrodami); gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci (z nagrodami); wykłady „Flora i fauna Krakowa”, warsztaty jak gospodarować odpadami.

Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2017 będzie to do 80% kosztów kwalifikowanych, w 2018 do 60%  kosztów kwalifikowanych). Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100% różnicy kosztów ogrzewania.

 

Dni Ziemi 2016 2016-04-13 12:34:34

plakat.png

DNI ZIEMI 2017, Krakowska Wystawa Ekologiczna, 21-22 kwietnia 2017 2016-04-12 09:24:40

W Krakowie Dni Ziemi świętować będziemy już po raz 19. Zorganizowane są one tradycyjnie przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i połączone już 16. raz z Krakowską Wystawą Ekologiczną.  Celem obchodów Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie za sobą szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy.

czytaj więcej

Program odbioru odpadów zielonych od 18 kwietnia 2016-04-07 14:33:46

Od 18 kwietnia do 9 grudnia 2016 roku w Krakowie będzie kontynuowany program odbioru odpadów zielonych (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, ścięte zielone części roślin). Udział w programie nie wiąże się z żadną dodatkową opłatą.

W wynikającym z harmonogramu dniu odbioru należy wystawić wypełniony odpadami zielonymi worek przed posesję, w widocznym z ulicy i ogólnodostępnym miejscu (pobocze jezdni, chodnik) do godz. 700 rano. Odpady zielone będą odbierane w dostarczonych właścicielom nieruchomości specjalnie oznaczonych workach, ale można też stosować inne, własne worki foliowe. Do worków nie wolno wrzucać innego rodzaju odpadów.

Na odwrocie ulotki znajduje się harmonogram odbioru. Terminy odbioru w poszczególnych dzielnicach Krakowa dostępne są także na stronie internetowej www.mpo.krakow.pl oraz w siedzibach Rad Dzielnic.

czytaj więcej