Strona główna» Aktualności

Aktualności

 

Ekologiczne budki lęgowe i karmniki dla ptaków 2015-02-16 07:43:28

Budki lęgoweDzięki inicjatywie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka od dwóch lat krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przyczynia się do zwiększania populacji małych i średnich ptaków w mieście. W szczególności chodzi o jerzyki, których liczba w Krakowie jest coraz mniejsza. Miejsca lęgowe jerzyków to różne zakamarki miejskich budynków, wgłębienia murów, miejsca pod dachówkami. Przy okazji remontów czy termomodernizacji jerzyki tracą swoje „domy”.

By temu zaradzić pracownicy MPO wybierają z odpadów wielkogabarytowych kawałki dobrego drewna (z ram łóżek, palet, mebli) i w zakładowej stolarni produkują ekologiczne budki i karmniki. W zeszłym roku powstało 100 ekologicznych budek lęgowych dla jerzyków. Wszystkie zostały rozdane lub przekazane mieszkańcom, a 40 z nich krakowski deweloper, Eugeniusz Batko, zainstalował na budowanych przez jego firmę budynkach.

czytaj więcej

Miejskie rowery już od marca 2015-01-28 11:39:10

10348725_565795570204393_6078172317671731398_o.jpgTegoroczny sezon rowerowy rozpocznie się wcześniej niż dotychczas. Miejskie rowery systemu KMK Bike będzie mozna już wypożyczac od 16 marca, a korzystać z nich będzie mozna do końca listopada. Obecnie w posiadaniu maista są 34 stacje oraz 300 rowerów.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z rowerów miejskich.

Więcej informacji na stronie kmkbike.pl

Co zrobić z choinką bożonarodzeniową 2015-01-09 10:21:21

choinka2.JPG

A co z choinkami posadzonymi w doniczkach?

Zgodnie z przedświątecznymi zapowiedziami ZIKiT umożliwia w tym roku posadzenie choinek na terenie tzw. Błoń Mogilskich – przy ul. Klasztornej.

Jeśli choinka, nie została zbyt dogrzana podczas świąt to ma około 50% szans na przyjęcie się w nowym miejscu, czyli zdecydowanie więcej, niż gdyby została po prostu wyrzucona.

Najlepszym okresem do nasadzeń jest wiosna. Do końca lutego choinkę można przechować na balkonie lub garażu. Jednak już teraz za pośrednictwem mediów do ZIKiT trafiały głosy osób, które chcą posadzić choinkę w najbliższych dniach.

Wychodząc naprzeciw tym prośbom, w sobotę (17 stycznia) na terenie Błoń Mogilskich w godzinach 9-11 będą pracownicy ZIKiT, którzy poradzą jak posadzić drzewko oraz wskażą miejsce nasadzenia (należy mieć ze sobą niezbędny sprzęt do sadzenia). Drzewko można posadzić również samodzielnie w dowolny dzień, przy czym istotne, by drzewa nie były sadzone bliżej niż 3 metry od drogi.

Pomysł na zorganizowanie miejsca, gdzie krakowianie mogliby posadzić po świętach choinkę, pochodzi od samych mieszkańców, którzy zwracali się o taką możliwość od kilku lat. W tym roku prowadzone jest wdrożenie testowe - jeśli wielu krakowian skorzysta z tej możliwości będziemy dążyli do kontynuacji akcji w kolejnych latach.

Choinkę będzie można oddać od 19 stycznia [HARMONOGRAM] 2015-01-08 09:11:58

logo MPO.jpgJuż od 19 stycznia w różnych punktach Krakowa odbędzie się zbiórka bożonarodzeniowych choinek, które mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddawać w terminach według harmonogramu. We wszystkich dzielnicach miasta zostały wyznaczone specjalne punkty odbioru, a od poniedziałku do soboty, w godzinach od 11.00 do 18.00 mieszkańcy będą mogli wrzucać choinki do podstawionych kontenerów. Akcja zakończy się 6 lutego 2015 roku.

Zebrane od mieszkańców choinki zostaną przekazane do kompostowni odpadów zielonych Barycz i wykorzystane do produkcji naturalnego nawozu, który może być stosowany jako nawóz organiczny w ogrodach przydomowych, na działkach, oraz do rekultywacji gleb.

czytaj więcej

Jak pielęgnować świąteczne drzewko 2014-12-19 09:21:39

choinka2.JPGWybierając świąteczne drzewko w doniczce warto pamiętać o kilku prostych zasadach pielęgnacji, aby roślina mogła przetrwać i zostać ponownie posadzona w okresie poświątecznym. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na stan korzeni drzewka, odpowiedni (duży) rozmiar doniczki, a przede wszystkim czy roślinka była odpowiednio podlewana (czy nie wydaje się przesuszona). Choinkom nie służą zbyt ciepłe pomieszczenia, dlatego powinno się umieszczać je z dala od kaloryferów, grzejników itd. Równie ważne jest nawadnianie podłoża, aby było cały czas wilgotne, można nalać wody do podstawki doniczki.

Jeśli chcemy zwiększyć szanse drzewka na przyjęcie się po posadzeniu, należy zaraz po Nowym Roku zastanowić się za jak najszybszym przesadzeniem. Wszystko oczywiście zależy od warunków atmosferycznych (grunt nie może być zamarznięty) - muszą być na tyle dobre, aby prawidłowo zabezpieczyć ziemią korzenie. Jeśli warunki pogodowe wymogą przeczekanie do wiosny, należy otulić doniczkę folią lub papierem i wystawić na balkon. Pamiętajmy, żeby zasadzić choinkę w dogodnym miejscu w odpowiedniej odległości od budynków, okien, przewodów elektrycznych czy podziemnych instalacji.

ZIKiT proponuje, aby posadzić takie drzewka na terenie Błoń Mogilskich, wzdłuż ul. Klasztornej. 

czytaj więcej