Strona główna» Tydzień mobilności 2018. Przesiadja się i jedź!

Tydzień mobilności 2018. Przesiadja się i jedź!

2010-01-27 09:22:01

Kraków już po raz 19. weźmie udział w ETZT i 16. raz z rzędu będzie uczestniczył 22 września w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasłem tegorocznej kampanii jest Multimodalność, a sloganem „Przesiadaj się i jedź!”. Kampania ETZT i EDbS jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

W wielu aglomeracjach miejskich ludzie narzekają na niską jakość życia, m.in. na zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu, wypadki, zajmowanie coraz większej przestrzeni przez samochody. Dlatego też głównym celem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu. Kampania ma na celu promowanie ekologicznych form mobilności, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny (czyli łączenie różnych gałęzi transportu). Szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona inaczej wspólne podróżowanie poprzez np.  tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów.

Zrównoważony transport oznacza przede wszystkim poprawę jakości powietrza w miastach, ograniczenie hałasu, a także zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Stanowi szansę na poprawę jakości życia mieszkańców.

Głównym celem kampanii jest wskazanie zalet, wynikających ze współdzielenia środków transportu. Współdzielona mobilność to także łatwiejsze korzystanie z różnorodnych środków transportu – samochodów, rowerów i komunikacji publicznej. Pozwala na zmniejszenie CO2, oszczędniejsze gospodarowanie zasobami finansowymi i czasem oraz efektywniejszą ochronę środowiska naturalnego.  

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej.

plakat

„Chronię lasy. Segreguję!” 2015-09-14 10:56:50

„Chronię lasy. Segreguję!” to wyjątkowa akcja edukacyjna, na którą składa się cykl wydarzeń, promujących proekologiczne postawy wśród mieszkańców Krakowa. Jej głównym tematem jest segregacja opakowań, ze szczególnym uwzględnieniem opakowań po płynnej żywności. Efektem akcji ma być podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu kartoników. Dodatkowo, mieszkańcy dowiedzą się, co zrobić, aby praktycznie bez wysiłku znacząco zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko i chronić lasy.

 

czytaj więcej

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Europejski Dzień bez Samochodu 16-22 września 2015 r. 2015-09-10 13:48:21

 Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Dzień bez Samochodu

16-22 września 2015 r.

  Wybierz. Zmień. Połącz”

 Kraków już po raz szesnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i czternasty raz z rzędu będzie uczestniczył w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii brzmi:   Wybierz. Zmień.Połącz. (Choose.Change.Combine) i ma zachęcać ludzi  aby wybierali odpowiedni środek transportu podczas podróży. Ma zachęcać do łączenia rożnych opcji podróżowania dla osiągnięcia optymalnych czasów i warunków przejazdu.Ważnym elementem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu.

czytaj więcej

Jesienna oferta edukacyjna MPO 2015-09-01 08:04:18

logoOd września 2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie placówki oświatowe do udziału w programach edukacyjnych poświęconych zasadom gospodarowania odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Dla uczniów szkół podstawowych przeznaczony jest program „Od segregacji nie ma wakacji”, realizowany od ponad roku i wciąż cieszący się niesłabnącą popularnością (laureat konkursu Ekoliderzy 2015).

Podczas zajęć uczniowie poznają zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, dowiadują się jak funkcjonuje system przetwarzania odpadów oraz odbywają wycieczkę po Lamusowni. Gimnazjalistów zapraszamy do udziału w zajęciach z cyklu „Elektroodpady mają zasady”, których przewodnim motywem są zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zajęcia te połączone są ze zwiedzaniem obiektów MPO, m.in. Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych. W ramach programu „Kino za baterie” krakowskie placówki oświatowe mogą prowadzić zbiórkę zużytych baterii, za które otrzymują darmowe bilety do kina.

czytaj więcej

Kiedy wywóz odpadów - aplikacja na smartfony 2015-07-02 08:18:27

kiedy wywózDarmowa aplikacja informująca o aktualnym harmonogramie odbioru odpadów w Krakowie i umożliwiająca szybkie zgłaszanie dzikich wysypisk już działa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone. Można ją odnaleźć i zainstalować  poprzez sklepy właściwe dla każdego z systemów: Google Play Store, Apple App Store i Windows Phone Store, bądź poprać za pomocą linków dostępnych na stronie MPO Kraków: www.mpo.krakow.pl.

czytaj więcej

XIII KRAKOWSKI FESTIWAL RECYKLINGU 2015-05-27 11:18:55

Miasto Kraków już po raz trzynasty organizuje, w dniach 29-30 maja 2015r. Krakowski Festiwal Recyklingu - cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Tradycyjnie podczas Festiwalu odbywać się będzie zbiórka surowców, w zamian za które rozdawać będziemy sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.

W dwunastu edycjach Festiwalu zebraliśmy: 243 960 kg papieru, 25 950 kg butelek PET, 126 280 kg szkła, 14 540 kg puszek aluminiowych, 21 440 kg baterii, 48 100  kg zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego i 40 kg termometrów rtęciowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIII Krakowskim Festiwalu Recyklingu na Błoniach Krakowskich.
W dniach 29-30 maja 2015r. w godzinach 11.00-18.00 będziemy oddawać: makulaturę, butelki PET, szkło, puszki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Za te surowce będą wydawane sadzonki oraz upominki.  Fundacja Nauka i Kultura będzie zbierała zakrętki. Na uczestników Festiwalu czekać będzie wiele atrakcji, w tym gry i zabawy dla dzieci,  Gra Miejska GRAM W ZIELONE MIASTO oraz spektakl o tematyce ekologicznej  MAPA  MARZEŃ.

czytaj więcej