Strona główna» Ekologiczny transport

Ekologiczny transport

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 2: Koszalin

Emil Markowiak

W dzisiejszym odcinku Emil Markowiak z ZIKiT-u przedstawia jak funkcjonuje komunikacja miejska w Koszalinie. Zapraszamy do lektury!

czytaj więcej

Komunikacyjny ranking miast. Odcinek 1: Białystok

Emil MarkowiakJak krakowska komunikacja zbiorowa wypada na tle innych miast? - często pasażerowie zadają nam to pytanie. Postanowiliśmy sprawdzić i opisać zalety i wady systemów komunikacji miejskiej w polskich i europejskich miastach. Porównamy je z rozwiązaniami znanymi z Krakowa. W pierwszym odcinku prezentujemy Białystok oczami pracownika ZIKiT, Emila Markowiaka.

czytaj więcej

Komunikacja Miejska w Krakowie

foto3.jpgPodróżowanie po mieście komunikacją zbiorową.

Mimo że poruszanie się własnym samochodem jest wygodniejsze i łatwo możemy dostać się w każde miejsce, to jednak komunikacja miejska ma też swoje zasadnicze plusy. To przede wszystkim niższe koszty niż te, które ponosimy jeżdżąc na co dzień autem. Krakowska Karta Miejska - bilet okresowy  pozwala nam na korzystanie ze wszystkich linii w stosunkowo niskiej cenie. To też brak problemu z parkowaniem, zwłaszcza w centrum. Dzięki istniejącym buspasom podróżowanie komunikacją miejską, zwłaszcza w godzinach szczytu, jest też korzystniejsze czasowo, nie mówiąc już o możliwości dowolnego wykorzystania czasu, np. na rozmowę telefoniczną czy czytanie w autobusie. Oprócz tego wybierając taki transport przyczyniamy się do płynniejszego ruchu w mieście.

happening podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2013.jpgTo korzyści dla nas. Ale jeszcze ważniejsze są te płynące dla środowiska. Jazda tramwajem, czy nawet autobusem jest o wiele mniej szkodliwa dla środowiska niż gdyby te wszystkie osoby z tramwaju podróżowały swoim pojazdem. Inwestowanie w nowoczesny tabor powoduje znaczne ograniczenie produkcji spalin zanieczyszczających powietrze. Wybierając transport zbiorowy możemy przyczynić się więc do ograniczenia często występującego w naszym mieście smogu.

czytaj więcej

Rowerem przez Kraków

 

rowerem_przez_krakow.png

W tym rozdziale zapoznacie się z infrastrukturą rowerową funkcjonującą w naszym mieście. Dowiecie się na przykład, jak wypożyczyć miejski rower, jak korzystać z kontrapasu i gdzie w mieście można zaparkować i przypiąć własny rower.

Zapraszamy!

 

 

czytaj więcej

Jeździj ekologicznie

Zostań ekojeźdźcem.JPGJeśli nie potrafisz zrezygnować z samochodu, zwróć uwagę, że właściwie używając auta też możesz być ekologiczny, mniej zanieczyszczać środowisko, a przy tym też trochę zaoszczędzić.

Przy kupnie nowych samochodów, zachęcamy do wybierania tych zasilanych bardziej ekologicznymi paliwami, np. gazem. Ograniczy to emisję spalin do powietrza!

Zachęcamy także do wspólnego podróżowania, np. do pracy. Carpooling to od dawna praktykowana forma podróżowania, pozwalająca zaoszczędzić pieniądze. To też mniej samochodów na drogach, mniejsze korki oraz mniej hałasu i zanieczyszczeń. Poza tym pozwala spędzić czas w miłym towarzystwie podczas wspólnej trasy.

Przeczytaj więcej, jak jeździć ekologicznie i jak na tym zaoszczędzić.

czytaj więcej