Strona główna» Aktualności» Ekologiczne budki lęgowe na walentynki

Ekologiczne budki lęgowe na walentynki

2017-02-14 11:39:13

Kraków, wraz ze swoim systemem gospodarowania odpadami, który jest uznawany przez ekspertów za najlepiej zorganizowany i najbardziej kompletny system w Polsce, podąża w dobrym kierunku wraz z europejskimi liderami. Jesteśmy w czołówce, ale żeby utrzymywać tak wysokie tempo Kraków musi się cały czas rozwijać, szukać nowych sposobów pozyskiwania i wykorzystywania surowców wtórnych.

W gospodarce o systemie zamkniętym kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów. Bardzo różnych odpadów. Kolejnym krokiem jest znalezienie dla nich i zawartych w nich surowców wtórnych odpowiedniego zastosowania.

Dobrym przykładem jest tu drewno. MPO Kraków odbiera od mieszkańców miasta odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby. Idea jest jedna: drewno ma wrócić do użycia.

Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robimy budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył) staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowniach.

W tym roku z drewna pochodzącego z odzysku pracownicy MPO Kraków przygotowali:

  • 300 budek lęgowych
  • 400 budek lęgowych dla sikorek, wróbli i małych ptaków
  • 100 karmników.

W 2016 r. było ich:

  • 300 budek lęgowych
  • 200 budek lęgowych dla sikorek
  • 100 karmników.

W 2015 r. było:

  • 300 budek lęgowych dla jerzyków
  • 100 karmników
  • 25 budki lęgowe dla sikorek

A w 2014 r. było:

  • 100 budek lęgowych dla jerzyków

Budowanie budek dla pożytecznych ptaków (jerzyki żywią się uciążliwymi komarami) z materiałów pochodzących z odzysku to inicjatywa idealnie wpisująca się w gospodarkę zamkniętego obiegu. Dla dobra lokalnej społeczności i pożytecznej miejskiej fauny wykorzystywane są materiały i surowce, które dawniej trafiłyby na składowisko lub zostały po prostu spalone (przyczyniając się do pogorszenia jakości powietrza). Dodatkowo, aby w ptasich domach zbudowanych przez MPO nie przeciekały dachy, wyłożyliśmy je fragmentami pochodzącego również z odzysku linoleum. To kolejny materiał, który nie zostanie zmarnowany, ale ponownie wykorzystany. I kolejny mały krok na drodze do coraz wyższego poziomu recyklingu.