Strona główna» Aktualności» Podsumowanie Krakowskich Dni Elektrorecyklingu

Podsumowanie Krakowskich Dni Elektrorecyklingu

2014-12-03 12:41:52
dni elektrorecyklingu

Podsumowanie Krakowskich Dni Elektrorecyklingu:

8 października Akcję w Krakowie rozpoczęła Prowokacja Ekologiczna, w ramach której „wyrzucono” na Plantach kilka ton zużytych pralek, lodówek i innych elektrośmieci. Wszystkie sprzęty wykorzystane do instalacji zostały oczywiście pozbawione wszelkich elementów szkodliwych i ustawione z największą starannością. Celem prowokacji było wywołanie fali oburzenia wśród mieszkańców oraz zainteresowania mediów, a co za tym idzie dyskusja  na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi.

Od 8 do 18 października również na krakowskich Plantach pomiędzy ulicą Franciszkańską a Wiślną można było obejrzeć wystawę ekologiczną. Bogato ilustrowane plansze edukacyjne na temat sposobów postępowania z zużytym elektrosprzętem i odpadami opakowaniowymi oraz zagrożeń dla środowiska wynikających z niewłaściwego pozbywania się tego typu odpadów spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Na ulicach Krakowa pojawił się też Edukacyjny patrol „Pana Pralki” – aktorzy w przebraniu imitującym sprzęt AGD rozdawali materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadali o tym jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

W ramach Akcji 25 października zorganizowano zbiórki elektroodpadów na parkingach sieci TESCO (ul. Kapelanka, Wielicka, Babińskiego) i na terenie kilku spółdzielni mieszkaniowych. Organizatorom udało się zebrać ponad tonę elektrośmieci, które trafią do recyklingu.

Najbardziej docenionym elementem Krakowskich Dni Elektrorecyklingu był konkursu dla szkół w formie „Gry Miejskiej”, który trwał od 8 do 30 października. Zabawa ta wykorzystywała metodykę podchodów, co wyjątkowo podobało się młodzieży. Około 2,5 km trasę pokonało 31 zespołów z 12 szkół. Dzieci rozwiązały 6 trudnych zadań. Atrakcyjne w formie plansze ilustrowane były przez wybitnego rysownika komiksowego Marcina Kułakowskiego.

2 grudnia 2014 r. osiem najlepszych zespołów, w 2 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja) odebrało atrakcyjne nagrody i wyróżnienia. Podczas uroczystego podsumowania Akcji uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego na temat recyklingu elektroodpadów.

Główną atrakcją gali był jednak koncert zespołu Recycling Band czyli zespołu grającego na własnoręcznie stworzonych instrumentach z odpadów m.in. – niepotrzebnych puszek, butli po wodzie mineralnej czy starych części mebli i rowerów. Zespół jest finalistą programu „Mam Talent”, dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Szczegółowe informacje o Dniach Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępne są  na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl