Strona główna» Tereny rekreacyjne» Krakowskie parki

Krakowskie parki

1 (17m).jpgW Krakowie mamy 43 parki! Wiedzieliście, że aż tyle? Każdy zna Park Jordana, Decjusza, Planty Krakowskie, Błonia, czy Park Krakowski. Kojarzymy te, które położone są koło naszego miejsca zamieszkania. Ale kto mieszkając  w Bronowicach słyszał o Parku Wiśniowy Sad? Na tych stronach pozwolimy Wam poznać nasze zielone wyspy Krakowa, dzięki którym możemy odpocząć, zażyć sportu, czy zaczerpnąć świeżego powietrza. Odwiedzając je, zadbajmy, by nie stały się wysypiskiem śmieci i by nie były usłane psimi minami.

Park Lotników Polskich

S8300954.JPG

Park Lotników Polskich położony jest na terenie Dzielnicy XIV Czyżyny.

Powierzchnia parku wynosi 43,06 ha.

Składa się on z dwóch części, większej od strony Alei Pokoju do Jana Pawła II i mniejszej od strony Jana Pawła II do Muzeum Lotnictwa. Teren w przeważającej mierze jest pagórkowaty i porośnięty drzewami, od strony Alei Pokoju w zagłębieniach terenu znajdują się naturalne torfowiska porośnięte roślinnością łąkowa.

czytaj więcej

Park Łuczanowice

Par Łuczanowice.jpgPark Łuczanowice zlokalizowany jest w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie przy ul. Godebskiego.

Powierzchnia parku wynosi 4,48 ha.

Park obejmuje zespół pałacowo – parkowy wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa pod nr A-604.

Zespół pałacowo – parkowy jest parkiem krajobrazowym w typie naturalistycznym, z dwoma stawami (częściowo zasypane i zarośnięte) stanowiącymi integralną część założenia.

Park jest typowym ogrodem przypałacowym, zrewaloryzowanym w 2002 r.

czytaj więcej

Park Maćka i Doroty

1-2[1].jpgPark im. Maćka i Doroty położony jest na terenie Dzielnicy X Swoszowice na osiedlu domków jednorodzinnych - Kliny Borkowskie, przy ulicach Zawiszy, Narvik,  Wichrowa, Borkowska.

Powierzchnia parku wynosi 8,8 ha.

Park  ma patronów: Macieja Szumowskiego i Dorotę Terakowską. Na pomysł nazwania parku imionami zmarłej na początku roku pary wpadli jej przyjaciele. Maciej Szumowski był dziennikarzem i reżyserem, Dorota Terakowska - dziennikarką i pisarką; oboje kochali spacery, każdą wolną chwilę spędzali na Mazurach. W parku zasadzono dwa drzewa - jarzębinę dla Doroty, wiąz dla Maćka.

czytaj więcej

Młynówka Królewska

Na Blonie-Armii Krajowej 23.06.2010 (2).jpgPark Młynówka Królewska  rozciąga się na odcinku prawie 8 km. Zlokalizowany na terenie dzielnic V Krowodrza i VI Bronowice od Al. Słowackiego do ul. Zakliki z Mydlnik.

Dzieje Młynówki sięgają czasów średniowiecza. Korytem Młynówki od XII wieku płynęła woda do miasta, te tereny przetrwały do dziś.

Park Młynówka Królewska stanowi jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Krakowa i jest bardzo ciekawym miejscem do spacerów zarówno pieszych jak i rowerowych.

Na jego terenie znajdują się nie tylko place zabaw służące najmłodszym mieszańcom, ale również Skate Park przy ul. Zarzecze, który cieszy dużym zainteresowaniem.

czytaj więcej

Planty Bieńczyckie

2010 002.jpgPark Planty Bieńczyckie znajduje się na terenie Dzielnicy XVI Bieńczyce.

Powierzchnia parku wynosi 15,13 ha.

Położony jest na terenie płaskim, przedzielony ruchliwymi arteriami na cztery części. Większość terenu parku stanowi teren zieleni, w części porośnięty drzewami. Park zagospodarowany jest alejkami, urządzeniami małej architektury. Na jego terenie znajdują się 4 place zabaw, w tym jeden nowo powstały - wyposażony w nowe urządzenia zabawowe.  W roku 2013 ze środków Rady Dzielnicy XVI została odnowiona część alejek. 

czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9