Strona główna» Aktualności

Aktualności

Ruszył sezon KMK Bike 2015-03-27 13:51:32

Po przeprowadzonych wczoraj (26 marca 2015) testach system KMK Bike rozpoczyna nowy sezon. Już od dziś można więc korzystać ze wszystkich 34 stacji i 300 rowerów.

czytaj więcej

Bieg dla czystego powietrza 2015-03-19 14:24:12

eko biegNie jesteś zadowolona/-y z jakości powietrza, którym oddychamy. Chcesz mieć realny wpływ na zdrowie swoje i swoich najbliższych?

Lubisz ruch?

Ekobieg „Spalam kalorie - nie odpady”, który odbędzie się 12 kwietnia 2015 roku
w Krakowie to impreza właśnie dla Ciebie i Twoich dzieci!

Ekobieg to doskonała okazja nie tylko do aktywnego i rodzinnego spędzenia wiosennej niedzieli, ale także do wzięcia udziału w publicznej debacie na temat jakości środowiska. Hasłem „Spalam kalorie - nie odpady” pragniemy zwrócić uwagę na temat właściwych zachowań proekologicznych. Nie palmy w piecach odpadów, nie palmy niskiej jakości węglem - wspólnie dbajmy o to, czym wszyscy oddychamy!

Udział w imprezie każdego biegacza niezależnie od wieku to realne polepszenie jakości powietrza w Małopolsce. Zobowiązujemy się przekazać na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego tyle sadzonek drzew ile osób weźmie udział w Biegu. Nie zwlekaj - zapisz siebie lub swoje dziecko już dziś i miej realny wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców województwa!

Szczegóły na www.eko-bieg.pl

czytaj więcej

Ekologiczne budki lęgowe i karmniki dla ptaków 2015-02-16 07:43:28

Budki lęgoweDzięki inicjatywie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka od dwóch lat krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przyczynia się do zwiększania populacji małych i średnich ptaków w mieście. W szczególności chodzi o jerzyki, których liczba w Krakowie jest coraz mniejsza. Miejsca lęgowe jerzyków to różne zakamarki miejskich budynków, wgłębienia murów, miejsca pod dachówkami. Przy okazji remontów czy termomodernizacji jerzyki tracą swoje „domy”.

By temu zaradzić pracownicy MPO wybierają z odpadów wielkogabarytowych kawałki dobrego drewna (z ram łóżek, palet, mebli) i w zakładowej stolarni produkują ekologiczne budki i karmniki. W zeszłym roku powstało 100 ekologicznych budek lęgowych dla jerzyków. Wszystkie zostały rozdane lub przekazane mieszkańcom, a 40 z nich krakowski deweloper, Eugeniusz Batko, zainstalował na budowanych przez jego firmę budynkach.

czytaj więcej

Miejskie rowery już od marca 2015-01-28 11:39:10

10348725_565795570204393_6078172317671731398_o.jpgTegoroczny sezon rowerowy rozpocznie się wcześniej niż dotychczas. Miejskie rowery systemu KMK Bike będzie mozna już wypożyczac od 16 marca, a korzystać z nich będzie mozna do końca listopada. Obecnie w posiadaniu maista są 34 stacje oraz 300 rowerów.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z rowerów miejskich.

Więcej informacji na stronie kmkbike.pl

Co zrobić z choinką bożonarodzeniową 2015-01-09 10:21:21

choinka2.JPG

A co z choinkami posadzonymi w doniczkach?

Zgodnie z przedświątecznymi zapowiedziami ZIKiT umożliwia w tym roku posadzenie choinek na terenie tzw. Błoń Mogilskich – przy ul. Klasztornej.

Jeśli choinka, nie została zbyt dogrzana podczas świąt to ma około 50% szans na przyjęcie się w nowym miejscu, czyli zdecydowanie więcej, niż gdyby została po prostu wyrzucona.

Najlepszym okresem do nasadzeń jest wiosna. Do końca lutego choinkę można przechować na balkonie lub garażu. Jednak już teraz za pośrednictwem mediów do ZIKiT trafiały głosy osób, które chcą posadzić choinkę w najbliższych dniach.

Wychodząc naprzeciw tym prośbom, w sobotę (17 stycznia) na terenie Błoń Mogilskich w godzinach 9-11 będą pracownicy ZIKiT, którzy poradzą jak posadzić drzewko oraz wskażą miejsce nasadzenia (należy mieć ze sobą niezbędny sprzęt do sadzenia). Drzewko można posadzić również samodzielnie w dowolny dzień, przy czym istotne, by drzewa nie były sadzone bliżej niż 3 metry od drogi.

Pomysł na zorganizowanie miejsca, gdzie krakowianie mogliby posadzić po świętach choinkę, pochodzi od samych mieszkańców, którzy zwracali się o taką możliwość od kilku lat. W tym roku prowadzone jest wdrożenie testowe - jeśli wielu krakowian skorzysta z tej możliwości będziemy dążyli do kontynuacji akcji w kolejnych latach.