Strona główna» Aktualności

Aktualności

Nowy program odbioru odpadów zielonych 2015-04-15 10:14:16

trawaOd 27 kwietnia mieszkańcy Krakowa będą mogli bezpłatnie oddawać skoszoną trawę, ścięte części roślin, drobne gałązki i liście – rusza nowy program pilotażowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, który ułatwi życie właścicielom nieruchomości, zarządcom i administratorom.

 

Osoby mieszkające w domach będą mogły wystawiać zebrane odpady zielone w workach, które będą odbierane sprzed posesji według określonego harmonogramu. Administratorzy i zarządcy osiedli czy wspólnot mieszkaniowych będą mogli wrzucać odpady zielone do podstawianych w ustalonym wcześniej terminie kontenerów.

czytaj więcej

Szkolna konferencja prasowa Eko-Kornelowców 2015-04-14 08:48:53

DSC04799.JPG27 marca w Szkole Podstawowej nr 129 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa na temat problemu zużytych baterii. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: ekspert z tej dziedziny pan Oskar Pacut – przedstawiciel Ekocentrum i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, pani Katarzyna Frankiewicz – przewodnicząca Wydziału Kultury i Oświaty Rady Dzielnicy XVII, pani Grażyna Leszko - dyrektor szkoły, pani Marzena Bylica - wicedyrektor, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z klas: IV a, IV b, VI b.

Szkolni dziennikarze z zespołu „Eko-Kornelowcy” zainteresowali uczestników konferencji tematem zużytych baterii, zachęcili do oddawania zużytych baterii do punktu zbiórki w szkole i przedstawili 4 filmy edukacyjne, które pokazały jak postępować z bateriami. Uczniowie zaprosili gości do wspólnego oglądania przygotowanej przez Eko-Kornelowców wystawy zdjęć konkursowych. Autorami zdjęć są laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Drugie Życie Elektrośmieci i Baterii”.

czytaj więcej

Ruszył sezon KMK Bike 2015-03-27 13:51:32

Po przeprowadzonych wczoraj (26 marca 2015) testach system KMK Bike rozpoczyna nowy sezon. Już od dziś można więc korzystać ze wszystkich 34 stacji i 300 rowerów.

czytaj więcej

Bieg dla czystego powietrza 2015-03-19 14:24:12

eko biegNie jesteś zadowolona/-y z jakości powietrza, którym oddychamy. Chcesz mieć realny wpływ na zdrowie swoje i swoich najbliższych?

Lubisz ruch?

Ekobieg „Spalam kalorie - nie odpady”, który odbędzie się 12 kwietnia 2015 roku
w Krakowie to impreza właśnie dla Ciebie i Twoich dzieci!

Ekobieg to doskonała okazja nie tylko do aktywnego i rodzinnego spędzenia wiosennej niedzieli, ale także do wzięcia udziału w publicznej debacie na temat jakości środowiska. Hasłem „Spalam kalorie - nie odpady” pragniemy zwrócić uwagę na temat właściwych zachowań proekologicznych. Nie palmy w piecach odpadów, nie palmy niskiej jakości węglem - wspólnie dbajmy o to, czym wszyscy oddychamy!

Udział w imprezie każdego biegacza niezależnie od wieku to realne polepszenie jakości powietrza w Małopolsce. Zobowiązujemy się przekazać na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego tyle sadzonek drzew ile osób weźmie udział w Biegu. Nie zwlekaj - zapisz siebie lub swoje dziecko już dziś i miej realny wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców województwa!

Szczegóły na www.eko-bieg.pl

czytaj więcej

Ekologiczne budki lęgowe i karmniki dla ptaków 2015-02-16 07:43:28

Budki lęgoweDzięki inicjatywie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka od dwóch lat krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przyczynia się do zwiększania populacji małych i średnich ptaków w mieście. W szczególności chodzi o jerzyki, których liczba w Krakowie jest coraz mniejsza. Miejsca lęgowe jerzyków to różne zakamarki miejskich budynków, wgłębienia murów, miejsca pod dachówkami. Przy okazji remontów czy termomodernizacji jerzyki tracą swoje „domy”.

By temu zaradzić pracownicy MPO wybierają z odpadów wielkogabarytowych kawałki dobrego drewna (z ram łóżek, palet, mebli) i w zakładowej stolarni produkują ekologiczne budki i karmniki. W zeszłym roku powstało 100 ekologicznych budek lęgowych dla jerzyków. Wszystkie zostały rozdane lub przekazane mieszkańcom, a 40 z nich krakowski deweloper, Eugeniusz Batko, zainstalował na budowanych przez jego firmę budynkach.

czytaj więcej