Strona główna» Aktualności

Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Europejski Dzień bez Samochodu 16-22 września 2015 r. 2015-09-10 13:48:21

 Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Dzień bez Samochodu

16-22 września 2015 r.

  Wybierz. Zmień. Połącz”

 Kraków już po raz szesnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i czternasty raz z rzędu będzie uczestniczył w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii brzmi:   Wybierz. Zmień.Połącz. (Choose.Change.Combine) i ma zachęcać ludzi  aby wybierali odpowiedni środek transportu podczas podróży. Ma zachęcać do łączenia rożnych opcji podróżowania dla osiągnięcia optymalnych czasów i warunków przejazdu.Ważnym elementem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu.

czytaj więcej

Jesienna oferta edukacyjna MPO 2015-09-01 08:04:18

logoOd września 2015 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaprasza krakowskie placówki oświatowe do udziału w programach edukacyjnych poświęconych zasadom gospodarowania odpadami w Gminie Miejskiej Kraków. Dla uczniów szkół podstawowych przeznaczony jest program „Od segregacji nie ma wakacji”, realizowany od ponad roku i wciąż cieszący się niesłabnącą popularnością (laureat konkursu Ekoliderzy 2015).

Podczas zajęć uczniowie poznają zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, dowiadują się jak funkcjonuje system przetwarzania odpadów oraz odbywają wycieczkę po Lamusowni. Gimnazjalistów zapraszamy do udziału w zajęciach z cyklu „Elektroodpady mają zasady”, których przewodnim motywem są zasady postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zajęcia te połączone są ze zwiedzaniem obiektów MPO, m.in. Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych. W ramach programu „Kino za baterie” krakowskie placówki oświatowe mogą prowadzić zbiórkę zużytych baterii, za które otrzymują darmowe bilety do kina.

czytaj więcej

Kiedy wywóz odpadów - aplikacja na smartfony 2015-07-02 08:18:27

kiedy wywózDarmowa aplikacja informująca o aktualnym harmonogramie odbioru odpadów w Krakowie i umożliwiająca szybkie zgłaszanie dzikich wysypisk już działa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone. Można ją odnaleźć i zainstalować  poprzez sklepy właściwe dla każdego z systemów: Google Play Store, Apple App Store i Windows Phone Store, bądź poprać za pomocą linków dostępnych na stronie MPO Kraków: www.mpo.krakow.pl.

czytaj więcej

XIII KRAKOWSKI FESTIWAL RECYKLINGU 2015-05-27 11:18:55

Miasto Kraków już po raz trzynasty organizuje, w dniach 29-30 maja 2015r. Krakowski Festiwal Recyklingu - cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Tradycyjnie podczas Festiwalu odbywać się będzie zbiórka surowców, w zamian za które rozdawać będziemy sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.

W dwunastu edycjach Festiwalu zebraliśmy: 243 960 kg papieru, 25 950 kg butelek PET, 126 280 kg szkła, 14 540 kg puszek aluminiowych, 21 440 kg baterii, 48 100  kg zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego i 40 kg termometrów rtęciowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XIII Krakowskim Festiwalu Recyklingu na Błoniach Krakowskich.
W dniach 29-30 maja 2015r. w godzinach 11.00-18.00 będziemy oddawać: makulaturę, butelki PET, szkło, puszki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Za te surowce będą wydawane sadzonki oraz upominki.  Fundacja Nauka i Kultura będzie zbierała zakrętki. Na uczestników Festiwalu czekać będzie wiele atrakcji, w tym gry i zabawy dla dzieci,  Gra Miejska GRAM W ZIELONE MIASTO oraz spektakl o tematyce ekologicznej  MAPA  MARZEŃ.

czytaj więcej

Festyn Ekologiczny na Wzgórzach Krzesławickich 2015-05-05 11:57:40

24 kwietnia mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich świętowali Międzynarodowy Dzień Ziemi zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 129 w Krakowie. Festyn odbył się w parku Zielony Jar. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem zgromadzonej publiczności współczesnych problemów ekologicznych związanych z niewłaściwą działalnością człowieka takich jak: rosnąca ilość zużytych baterii, elektrośmieci i odpadów komunalnych. Mieszkańcy dzielnicy mogli oddać zużyte baterie i elektroodpady do zorganizowanego przez szkolny zespół Eko-Kornelowców punktu zbiórki.

czytaj więcej