Strona główna» Aktualności

Aktualności

Gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe ulice Krakowa czyści więcej aut 2015-11-10 08:26:34

myjkaMPO Kraków codziennie zmywa i czyści ulice przyczyniając się do zmniejszenia stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Główne ciągi komunikacyjne standardowo są oczyszczane kilka razy w ciągu dnia, np. Aleje Trzech Wieszczów są zmywane i zamiatane 2-3 razy na dobę. Oczyszczaniem mechanicznym (zmywaniem i zamiataniem) według harmonogramu objęte jest łącznie 2300 km ulic w mieście, jednak gdy stężenie pyłu PM10 jest wyższe, na ulice Krakowa kierowane są większe siły, nawet kilkanaście dodatkowych polewaczek i zamiatarek, żeby skuteczniej ograniczać wtórne wzbudzanie pyłów i zanieczyszczeń ulicznych. Dotyczy to zwłaszcza obszarów miasta o szczególnie dużym natężeniu ruchu samochodowego i pieszego: Starego Miasta, ulic do II obwodnicy Krakowa oraz Nowej Huty.

 

Najnowsze pojazdy MPO Kraków, ekologiczne zamiatarki gwarantują realne zmniejszenie stężenia pyłów PM10 – są wyposażone w specjalne filtry i system usuwający zanieczyszczania z zamiatanych i zmywanych ulic. Tylko w tym roku firma kupiła 6 dodatkowych zamiatarek wyposażonych w takie filtry i wszystkie te auta każdego dnia sprzątają ulice miasta – wyjątkiem są jedynie dni, w których intensywnie pada deszcz lub temperatura zbliża się lub spada poniżej 0° C.

Apel Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego 2015-11-06 07:53:10

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Krakowa!

W związku z utrzymującymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie w ciągu kilku najbliższych dni z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.

czytaj więcej

W ten weekend wybierz komunikację miejską! 2015-10-30 14:26:03

Spokojniej i szybciej dojadą na groby bliskich krakowianie, którzy w ten weekend zostawią samochód pod domem i wyruszą w drogę tramwajem lub autobusem. Uruchomione zostaną dodatkowe linie, sporo ograniczeń czeka też kierowców. Przypominamy jak w świąteczne dni zmieni się komunikacja w mieście.

czytaj więcej

Dzień Wszystkich Świętych – zasady segregowania odpadów na cmentarzach 2015-10-30 08:23:43

cmentarzZbliża się 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, by przy okazji wizyt na krakowskich cmentarzach prawidłowo segregować odpady. Na terenie każdego cmentarza komunalnego ustawione są metalowe kosze do segregacji odpadów. Wypalone znicze czy opakowania po środkach czystości należy umieszczać w opisanych i pomalowanych na odpowiednie kolory metalowych (siatkowych) koszach– żółty (plastik, drobne elementy metalowe, tektura), zielony (elementy szklane) i czarny (odpady zmieszane). 

Gdzie i jakie odpady należy wrzucać?

czytaj więcej

Rowerem po Krakowie 2015-10-20 08:52:48

Krakowianie chętniej korzystają z rowerów, o czym świadczy między innymi liczba użytkowników KMK Bike. W ubiegłym roku na miejski rower wsiadło około 30 tysięcy osób, w tym sezonie mówi się już o 50 tysiącach! Cykliści natrafią też na nowe udogodnienia na drogach, co z kolei powinno wzmóc większą czujność na drogach kierowców czterech kółek. A wszystko po to, żeby było bezpieczniej.

czytaj więcej