Strona główna» Aktualności

Aktualności

Emisja programu "10 zagadek Sherlocka" 2015-04-17 10:04:20

SherlockMPO rozpoczyna emisję programu edukacyjnego pod nazwą "10 zagadek Sherlocka". Będzie to cykl krótkich, 8-minutowych filmików, które mają w prosty i przyjemny sposób przybliżyć zasady segregacji odpadów oraz pokazać czemu jest ona aż tak ważna. Dowiemy się także jak wygląda drugie życie naszych odpadów tzn. co się z nimi dzieje dalej, gdy już postanowimy się ich pozbyć. Gdzie trafiają i w jaki sposób są one przetwarzane.

Premiera programu odbyła się w dniu 16 kwietnia w TV Kraków o godzinie 18:20. Filmy będą emitowane w dniach od 16 kwietnia do 24 czerwca. Każdy będzie powtarzany aż czterokrotnie o różnych porach dnia. Zapraszamy do oglądania!

Na następnej stronie publikujemy harmonogram emisji programu.

czytaj więcej

Czy zmywanie ulic poprawia jakość powietrza w Krakowie? Eksperyment MPO 2015-04-17 09:02:06

zamiatarkaOd 15 kwietnia (środa) do 17 kwietnia (piątek) Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie we współpracy z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi eksperyment, który ma odpowiedzieć na pytanie: czy zmywanie ulic pomaga poprawić jakość powietrza w Krakowie?

Odcinkiem testowym są Aleje: Krasińskiego i Mickiewicza, od Mostu Dębnickiego do ul. Czarnowiejskiej. Od środy każdego dnia badania (od godz. 23.00) chodniki wzdłuż jezdni są myte, a obie nitki ulicy zamiatane. Chwilę później w asyście Policji tyralierą ruszają trzy polewaczki. To rzadki widok w Krakowie, bo zazwyczaj takie auta czyszczą ulice samodzielnie bądź w tandemach z zamiatarkami.

Po pierwszym przemyciu ulic badacze z Politechniki Krakowskiej pobierają próbki zanieczyszczeń do analizy. Przejazdy są powtarzane co dwie godziny aż do godz. 4-5 rano.

czytaj więcej

Festyn ekologiczny z okazji Dnia Ziemi 2015-04-16 12:29:00

zaproszenia festyn 2015 pop.jpg

Nowy program odbioru odpadów zielonych 2015-04-15 10:14:16

trawaOd 27 kwietnia mieszkańcy Krakowa będą mogli bezpłatnie oddawać skoszoną trawę, ścięte części roślin, drobne gałązki i liście – rusza nowy program pilotażowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, który ułatwi życie właścicielom nieruchomości, zarządcom i administratorom.

 

Osoby mieszkające w domach będą mogły wystawiać zebrane odpady zielone w workach, które będą odbierane sprzed posesji według określonego harmonogramu. Administratorzy i zarządcy osiedli czy wspólnot mieszkaniowych będą mogli wrzucać odpady zielone do podstawianych w ustalonym wcześniej terminie kontenerów.

czytaj więcej

Szkolna konferencja prasowa Eko-Kornelowców 2015-04-14 08:48:53

DSC04799.JPG27 marca w Szkole Podstawowej nr 129 w Krakowie odbyła się konferencja prasowa na temat problemu zużytych baterii. W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście: ekspert z tej dziedziny pan Oskar Pacut – przedstawiciel Ekocentrum i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, pani Katarzyna Frankiewicz – przewodnicząca Wydziału Kultury i Oświaty Rady Dzielnicy XVII, pani Grażyna Leszko - dyrektor szkoły, pani Marzena Bylica - wicedyrektor, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z klas: IV a, IV b, VI b.

Szkolni dziennikarze z zespołu „Eko-Kornelowcy” zainteresowali uczestników konferencji tematem zużytych baterii, zachęcili do oddawania zużytych baterii do punktu zbiórki w szkole i przedstawili 4 filmy edukacyjne, które pokazały jak postępować z bateriami. Uczniowie zaprosili gości do wspólnego oglądania przygotowanej przez Eko-Kornelowców wystawy zdjęć konkursowych. Autorami zdjęć są laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Drugie Życie Elektrośmieci i Baterii”.

czytaj więcej