Strona główna» Edukacja ekologiczna» Cykliczne akcje edukacyjne

Cykliczne akcje edukacyjne

porady.JPG

Zapraszamy do zapoznania się z akcjami, które w naszym mieście prowadzone są już od wielu lat. Dzięki kontynuacji tych działań z roku na rok coraz więcej z Was się do nich przyłącza. Zapraszamy do wspólnej zabawy i w tym roku.

Dni Ziemi

Dni Ziemi

DNI ZIEMI 2017

KRAKOWSKA WYSTAWA EKOLOGICZNA

21-22 KWIETNIA 2017, ALEJA RÓŻ

Dzień Ziemi tradycyjnie co roku obchodzony jest 22 kwietnia,  a jego celem jest promowanie integracji świadomości ekologicznej z edukacją, aby jak najskuteczniej chronić naszą planetę
i zachować czyste środowisko dla dobra przyszłych pokoleń.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych
i zostały zapoczątkowane przez amerykańskiego senatora, który był poruszony katastrofą ekologiczną w związku z ogromnym wyciekiem ropy w Kalifornii. W 1990 roku idea obchodów Dnia Ziemi rozprzestrzeniła się na cały świat, a obecnie wydarzenie organizowane jest w ponad 190 krajach.

W Krakowie Dni Ziemi świętować będziemy już po raz 19. Zorganizowane są one tradycyjnie przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa i połączone już 16. raz z Krakowską Wystawą Ekologiczną. Krakowskie obchody przebiegają w formule partnerskiej ( do organizacji włączają się zarówno jednostki miejskie, jak i  organizacje pozarządowe związane z ideą Dni Ziemi) i trwają przez dwa dni. Podczas Wystawy Ekologicznej w rozstawionych namiotach, krakowskie spółki komunalne i jednostki miejskie mają szansę zaprezentować prowadzone przez siebie inwestycje na rzecz środowiska.  

Jak co roku, Wydział Kształtowania Środowiska również wpisuje się w misję Dnia Ziemi, przekazując wiedzę na temat środowiska oraz promując rozwiązania mające poprawić m.in. stan powietrza i zieleni miejskiej. Obecnie nasza planeta traci ponad 15 miliardów drzew rocznie – to niemal 23 ha lasu na minutę, potrzeba przekazywania wiedzy na temat tego, jak wycinka drzew i zanieczyszczenie powietrza wpływają na obecną i przyszła zmianę klimatu, jest więc nagląca.  

Od 13 lat prowadzona jest także zbiórka surowców w zamian, za które rozdajemy sadzonki kwiatów, drzew i krzewów. Rok 2016 charakteryzował się utrzymaniem bardzo wysokiego poziomu zbiórki surowców z lat ubiegłych. Mieszkańcy Krakowa zebrali 4 740 kg butelek PET, 1 260 kg puszek i 2 640 kg baterii, a za swój trud zostali wynagrodzeni sadzonkami roślin balkonowych i krzewów, których liczba w roku 2016 liczyła aż 16 000.

 

czytaj więcej

Rodzinny piknik ekologiczny "DBAM O CZYSTE POWIETRZE"

RODZINNY PIKNIK EKOLOGICZNY POD HASŁEM „DBAM O CZYSTE POWIETRZE

Nie wiesz jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne? Ile można dostać pieniędzy? Rodzinny Piknik Ekologiczny pod hasłem „Dbam o czyste powietrze” będzie doskonałą okazją by uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości z tego zakresu. Piknik odbędzie się w sobotę (21 maja) w Parku im. dr. H. Jordana.

To kolejna impreza organizowana przez Urząd Miasta Krakowa, która ma edukować i uświadamiać mieszkańców o tym jak ważne jest otaczające nas środowisko. Wszystkie elementy pikniku skupione będą wokół zdrowego, rozsądnego i zrównoważonego gospodarowania środowiskiem, a głównym akcentem zaplanowanego wydarzenia będzie dbanie o czyste i zdrowe powietrze, w tym przede wszystkim o zieleń, czystość, gospodarowanie odpadami i zmianę ogrzewania węglowego na ekologiczne.

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane będą szczególnie do rodzin z dziećmi. Podczas gdy najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli uczyć się poprzez zabawę ich opiekunowie będą mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których zasięgną wszelkich informacji z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne. Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania. Uczestnictwo w pikniku to doskonała okazja, aby zapoznać się z poszczególnymi etapami wymiany ogrzewania na ekologiczne pod względem zarówno formalnym, jak i praktycznym. W Parku Jordana będzie również możliwość bezpośredniego zapoznania się z ofertą  przedsiębiorców wpisanych na listę rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków wykonawców realizujących zadania z zakresu ochrony środowiska w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Sporządzona lista firm rekomendowanych realizujących zadania w ramach PONE ma pomóc mieszkańcom Krakowa w wyborze sprawdzonej i rzetelnej oferty wykonania zadania objętego dofinansowaniem (obecnie na liście znajduje się 7 firm, a kolejne oferty oczekują na weryfikację i ocenę komisji naboru).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi będą mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, GRA MIEJSKA „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin (z nagrodami); gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci (z nagrodami); wykłady „Flora i fauna Krakowa”, warsztaty jak gospodarować odpadami.

Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2017 będzie to do 80% kosztów kwalifikowanych, w 2018 do 60%  kosztów kwalifikowanych). Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100% różnicy kosztów ogrzewania.

czytaj więcej

Festiwal Recyklingu

Festiwal recyklingu

W 2015 roku Miasto Kraków zorganizowało po raz ostatni Krakowski Festiwal Recyklingu - cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu było promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Głównym adresatem przekazu festiwalowego byli mieszkańcy miasta, a celem było zaintersowanie ich tą formą gospodarowania odpadami. Formuła Festiwalu sprawiła, że poważna tematyka była również źródłem dobrej, bezpiecznej zabawy i atrakcyjnych doznań.

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbywała się  zbiórka surowców, w zamian za które rozdawano sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.

Przez trzynaście edycji Festiwalu zebraliśmy: 246,64 Mg papieru, 1,26 Mg butelek PET, 15,42 Mg puszek aluminiowych, 23,18 Mg baterii, 54,86 Mg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i 0,14 Mg termometrów rtęciowych oraz 0,06 Mg zużytych świetlówek.

czytaj więcej

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu i Europejski Dzień Bez Samochodu

PM5_66801.jpg

Kraków już po raz szesnasty weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i czternasty raz z rzędu będzie uczestniczył
w Europejskim Dniu bez Samochodu. Hasło tegorocznej kampanii brzmi:  Wybierz.Zmień.Połącz (Choose.Change.Combine) i ma zachęcać ludzi  aby wybierali odpowiedni środek transportu podczas podróży. Ma zachęcać do łączenia rożnych opcji podróżowania dla osiągnięcia optymalnych czasów i warunków przejazdu.

Ważnym elementem kampanii jest promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla  środowiska form transportu.

czytaj więcej