Strona główna» Ekologiczny transport

Ekologiczny transport

Komunikacja Miejska w Krakowie

foto3.jpgPodróżowanie po mieście komunikacją zbiorową.

Mimo że poruszanie się własnym samochodem jest wygodniejsze i łatwo możemy dostać się w każde miejsce, to jednak komunikacja miejska ma też swoje zasadnicze plusy. To przede wszystkim niższe koszty niż te, które ponosimy jeżdżąc na co dzień autem. Krakowska Karta Miejska - bilet okresowy  pozwala nam na korzystanie ze wszystkich linii w stosunkowo niskiej cenie. To też brak problemu z parkowaniem, zwłaszcza w centrum. Dzięki istniejącym buspasom podróżowanie komunikacją miejską, zwłaszcza w godzinach szczytu, jest też korzystniejsze czasowo, nie mówiąc już o możliwości dowolnego wykorzystania czasu, np. na rozmowę telefoniczną czy czytanie w autobusie. Oprócz tego wybierając taki transport przyczyniamy się do płynniejszego ruchu w mieście.

happening podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2013.jpgTo korzyści dla nas. Ale jeszcze ważniejsze są te płynące dla środowiska. Jazda tramwajem, czy nawet autobusem jest o wiele mniej szkodliwa dla środowiska niż gdyby te wszystkie osoby z tramwaju podróżowały swoim pojazdem. Inwestowanie w nowoczesny tabor powoduje znaczne ograniczenie produkcji spalin zanieczyszczających powietrze. Wybierając transport zbiorowy możemy przyczynić się więc do ograniczenia często występującego w naszym mieście smogu.

czytaj więcej

Rowerem przez Kraków

 

rowerem_przez_krakow.png

W tym rozdziale zapoznacie się z infrastrukturą rowerową funkcjonującą w naszym mieście. Dowiecie się na przykład, jak wypożyczyć miejski rower, jak korzystać z kontrapasu i gdzie w mieście można zaparkować i przypiąć własny rower.

Zapraszamy!

 

 

czytaj więcej

Jeździj ekologicznie

Zostań ekojeźdźcem.JPGJeśli nie potrafisz zrezygnować z samochodu, zwróć uwagę, że właściwie używając auta też możesz być ekologiczny, mniej zanieczyszczać środowisko, a przy tym też trochę zaoszczędzić.

Przy kupnie nowych samochodów, zachęcamy do wybierania tych zasilanych bardziej ekologicznymi paliwami, np. gazem. Ograniczy to emisję spalin do powietrza!

Zachęcamy także do wspólnego podróżowania, np. do pracy. Carpooling to od dawna praktykowana forma podróżowania, pozwalająca zaoszczędzić pieniądze. To też mniej samochodów na drogach, mniejsze korki oraz mniej hałasu i zanieczyszczeń. Poza tym pozwala spędzić czas w miłym towarzystwie podczas wspólnej trasy.

Przeczytaj więcej, jak jeździć ekologicznie i jak na tym zaoszczędzić.

czytaj więcej

Krakowski tramwaj wodny

krk_tramwaj-wodny_01.png

W tym roku sezonu żeglugowy Krakowskiego Tramwaju Wodnego rozpoczął się 1 maja 2014. 

W tym sezonie turyści oraz mieszkańcy mogli skorzystać z trzech tras:

Trasa 1 (wtorek - niedziela):  Stopień Dąbie (n/ż) - Galeria Kazimierz - Most Kotlarski - Kazimierz - Most Piłsudskiego - Paulińska - Most Grunwaldzki - Most Dębnicki - Dom Papieski -  Salwator/Kopiec Kościuszki - KKW 1929/ Hotel Eva (n/ż).

Trasa 2 (sobota, niedziela, święta): Kazimierz - Most Piłsudskiego - Paulińska - Most Grunwaldzki - Most Dębnicki - Dom Papieski - Salwator/Kopiec Kościuszki - KKW 1929/ Hotel Eva - Tor Kajakowy - Tyniec Klasztor.

Trasa 3 (niedziela): Kazimierz - Most Kotlarski - Galeria Kazimierz - Stopień Dąbie - Most Wandy/ Yacht Klub NH

Cennik oraz więcej informacji na portalu Zarządu Infrastruktury Sportowej.

czytaj więcej