Strona główna» Tereny rekreacyjne

Tereny rekreacyjne


 

Smocze Skwery

Smoczy Skwer NCK.JPG

SMOCZE SKWERY to nowoczesne miejsca rekreacji, aktywizujące i integrujące całe rodziny i społeczności lokalne, które powstać mają we wszystkich dzielnicach miasta. Przedsięwzięcie po raz pierwszy realizowane w Krakowie, pozwoli zintegrować mieszkańców i stworzy nowe miejsca, gdzie w sposób aktywny toczyć się będzie życie społeczności lokalnej w różnych porach dnia. Smocze Skwery to także centra integracji społeczności lokalnej, którego funkcje wykraczają daleko poza zwykłe ramy placów zabaw, są to miejsca spotkań ludzi różnych pokoleń. Założenie realizowane w oparciu o najlepsze programy rekreacji, uwzględniające rozwój psychomotoryczny dzieci i młodzieży oraz rekreacje i rehabilitację osób starszych. Koncept ideowy oparty jest na powtarzalnych modułach, które mogą być komponowane w zależności od układu przestrzennego i wielkości działki do zabudowy.

Obecnie w Krakowie wybudowano 5 „Smoczych Skwerów”: na Bulwarze Inflanckim, ul. Wietora/Skawińska w Dzielnicy I Stare Miasto, na terenie Dzielnicy XVIII obok Nowohuckiego Centrum Kultury przy al. Jana Pawła II, na terenie Dzielnicy VIII przy ul. Zachodniej, przy ul. Kluczborskiej w pobliżu pętli tramwajowej Krowodrza Górka w Dzielnicy IV Prądnik Biały oraz przy ul. Morcinka w Zesławicach, na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Obecnie w trakcie przygotowania są kolejne Smocze Skwery: parku Aleksandry na terenie Dzielnicy XII Bieżanów - Prokocim, przy ul. Bohomolca na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz przy ul. Lipskiej na terenie Dzielnicy XIII PodgórzeOddane do użytku zostaną na jesień tego roku.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na kolejny Skwer w lokalizacji Planty Mistrzejowickie na terenie Dzielnicy XV Mistrzejowice. 

czytaj więcej

Krakowskie parki

1 (17m).jpgW Krakowie mamy 43 parki! Wiedzieliście, że aż tyle? Każdy zna Park Jordana, Decjusza, Planty Krakowskie, Błonia, czy Park Krakowski. Kojarzymy te, które położone są koło naszego miejsca zamieszkania. Ale kto mieszkając  w Bronowicach słyszał o Parku Wiśniowy Sad? Na tych stronach pozwolimy Wam poznać nasze zielone wyspy Krakowa, dzięki którym możemy odpocząć, zażyć sportu, czy zaczerpnąć świeżego powietrza. Odwiedzając je, zadbajmy, by nie stały się wysypiskiem śmieci i by nie były usłane psimi minami.

czytaj więcej

Licz na zieleń - nowa platforma poświęcona zieleni

Licz na zieleń.JPG26 marca 2014 r. Fundacja Sendzimira uruchomiła platformę Licz na zieleń, która pozwoli zbadać opinie i oczekiwania mieszkańców wobec zieleni w danym mieście. Pod adresem www.licznazielen.pl pojawiło się badanie na ten temat oraz interaktywny portal wyświetlający jego wyniki.

W wersji pilotażowej projektu - zbierane są dane na temat Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy. Na mapach pojawią się:

  • miejsca i trasy spędzania czasu w otoczeniu zieleni (z informacjami, dlaczego dane miejsce jest atrakcyjne dla mieszkańców);
  • inne, wartościowe miejsce w otoczeniu zieleni np. ze względów przyrodniczych, historycznych, sentymentalnych;
  • miejsca, w których zdaniem mieszkańców brakuje zieleni lub wymaga ona dodatkowej pielęgnacji.

Dane zostaną wyświetlone na interaktywnym portalu, aby ułatwić mieszkańcom wybór np. trasy spaceru czy miejsca spotkania. Podsumowaniem pilotażowych badań będą raporty w formie analiz, map i zestawów danych geograficznych, które trafią do instytucji odpowiedzialnych za zieleń.

czytaj więcej

Kraków - Europejskie Miasto Drzew

Europejskie Miasto Drzew..JPGKraków dołączył do grona metropolii wyróżnionych nagrodą Europejskiego Miasta Drzew „European City of the Trees" (ECOT). Wyróżnienie zostało przyznane w piątek, 21 czerwca 2013 r., podczas dorocznego posiedzenia w naszym mieście Europejskiej Rady ds. Drzew, połączonego z Seminarium Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew.

Uzasadniając przyznanie Krakowowi tytułu miasta drzew, przedstawiciel Europejskiej Rady ds. Drzew, Jan Goevert zaznaczył, że Kraków to miasto, gdzie dobrze zadbaną zieleń można znaleźć w każdym zakątku. „Właśnie powszechna dostępność terenów zielonych, które są i w centrum i w dzielnicach peryferyjnych, a także dobre rozplanowanie zieleni wśród rzek i ciągów komunikacyjnych zadecydowało o przyznaniu Krakowowi tego wyróżnienia" – argumentował Jan Goevert.

Europejska Rada ds. Drzew (EAC) jest forum działającym od 1992 r., skupiającym organizacje arborystyczne z 20 krajów Europy. Celem działania rady jest podnoszenie statusu i profesjonalnego poziomu w zakresie uprawy drzew.

Więcej na temat Europejskich Miast Drzew.