Strona główna» Edukacja ekologiczna» Akcje edukacyjne i happeningi» Stop oKUPAcji Krakowa!

Stop oKUPAcji Krakowa!

                                                                Stop oKUPAcji Krakowa!

„Stop oKUPAcji Krakowa!” – do powiedzenia STOP psim kupom zachęcamy nie tylko mieszkańców, Stopktórym przeszkadzają psie ekskrementy, ale przede wszystkim właścicieli psów, których obowiązkiem jest utrzymywanie porządku po swoich czworonogach!

Dlaczego jest to takie ważne?

  • W psich nieczystościach znajduje się mnóstwo drobnoustrojów chorobotwórczych (larwy pasożytów, bakterie, wirusy, itp.), które zagrażają naszemu zdrowiu, a zwłaszcza naszych pociech; w łatwy sposób można je przenieść na podeszwie buta do domu;
  • Zalegając na trawnikach i chodnikach psują estetykę miasta;
  • Psie nieczystości to nie naturalny nawóz, dzięki któremu miejskie zieleńce, a także chodniki… „zakwitną”;
  • Kwotę 500 złotych lepiej przeznaczyć na własne potrzeby niż na  mandat od Straży Miejskiej za nieposprzątaną psią kupę;
  • Konieczność sprzątania psich nieczystości wynika z Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Sprzątanie po psie, mimo że może nie jest przyjemnością, jest jednak bardzo proste.
Jak to zrobić?

  • Do sprzątania wystarczy zwykły woreczek, do którego zostaną zebrane psie nieczystości;
  • Można je wrzucać do specjalnych koszy ustawionych przy zieleńcach i trawnikach;
  • Psie nieczystości można też wrzucać do zwykłych ulicznych koszy.

Tak jak naturalną czynnością jest pielęgnacja kwiatów, zamiatanie opadłych liści, czy oporządzanie zwierząt domowych (ptaków, gryzoni, kotów), tak naturalnym powinno być zbieranie nieczystości po psach!

Specjalne zestawy do sprzątania po psach można nabyć w sklepach zoologicznych oraz niektórych marketach.

Działania edukacyjne w roku 2011

W ubiegłym roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zachęcał mieszkańców do zwracania uwagi osobom, które nie sprzątają po swoim psie, a właścicieli psów do sprzątania po swoich czworonogach podczas kilku edycji happeningu „Stop oKUPAcji Krakowa!”

Pierwsza odsłona happeningu miała miejsce na Krakowskich Błoniach 6Stop oKUPAcji - miejsce zaKUPione kwietnia 2011 r.

Happening poprzedzony został wcześniejszymi działaniami promocyjnymi – najbardziej zanieczyszczone psimi nieczystościami miejsca  zostały ogrodzone i oznaczone 50 tabliczkami z hasłem happeningu. Na Błoniach dla właścicieli czworonogów przewidziano wiele atrakcji m.in.: pokaz psiej tresury, psi salon urody, możliwość konsultacji z weterynarzem. Każdy właściciel psa mógł otrzymać nieodpłatnie zestaw higieniczny do sprzątania po psie. Ponadto każdy uczestnik happeningu  mógł wziąć udział w konkursach, np. w biegu przez teren oKUPowany, polegającym na jak najszybszym pokonaniu trasy z „przeszkodami” (samodzielnie bądź ze swoim psem). Nagrody związane były oczywiście z czworonogami. Happening organizowany był w ramach projektu „Czysty Kraków – Lepsze życie” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Druga odsłona happeningu odbyła się podczas IX Festiwalu Recyklingu w dniu 29 maja również na Krakowskich Błoniach.

Zamysł happeningu był podobny do poprzedniego, ale tym razem grupa młodzieży, ubrana w koszulki z hasłem „Stop oKUPAcji Krakowa”, wychodziła naprzeciw uczestnikom, rozdając im zestawy do sprzątania psich nieczystości.  A były to  m.in. plastikowe kości z otworkiem, przez który wyciągane są zrolowane w środku woreczki, woreczki biodegradowalne, zestawy trójpaków - zestaw z hasłem happeningu zawierający wewnątrz 3 złożone woreczki, papierowe torebki z łopatką.

Powtórzone zostały porady dla właścicieli psów: psi salon urody (porady odnośnie pielęgnacji, pokaz strzyżenia) oraz możliwość konsultacji z weterynarzem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: bieg przez teren oKUPowany,  konkurs na najmilszego pieska (dodatkowe punkty jury przyznawało za prezentacje psich sztuczek), konkurs na rozpoznawanie ras psów – dla dorosłych oraz psich bohaterów kreskówek – dla dzieci.

Kolejna odsłona happeningu miała miejsce na Bulwarach Wiślanych w dniu 10ulotka Stop oKUPAcji Krakowa września. Trzecia edycja przebiegała nieco odmiennie od wcześniejszych. Głównym elementem happeningu był „Korowód oKUPAcyjny” przechadzający się pośród spacerujących przechodniów. Korowód otwierał Ślimak Tosiek – bohater gry internetowej oraz spotów edukacyjnych – symbolizujący strażnika porządku w Krakowie, trzymający w ręku miotłę i prowadzący na spacer psa Bigla. Nieodłączną towarzyszką Ślimaka i psa była nieśmiała Kupa Weronika.

Podczas tegorocznej inauguracji akcji "Sprzątanie Świata" na Małym Rynku (14.09.2012 r.) chętne osoby mogły sobie wziąć tabliczkę z hasłem "Stop oKUPAcji Krakowa", aby następnie wbić ją zanieczyszczony trawnik, np. w pobliżu miejsca zamieszkania.

Prawo

Zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków, każdy właściciel psa powinien wypełniać obowiązki związane z utrzymaniem czystości po nim. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do: Niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta; obowiązek nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników, osób niepełnosprawnych z tytułu wady wzroku lub narządu ruchu stopnia znacznego.