Strona główna» Czystość w mieście» Działania zapobiegające powstawaniu pseudograffiti

Działania zapobiegające powstawaniu pseudograffiti

Nielegalnie powstające „graffiti“, dokładniej mówiąc różnego rodzaju napisy są bardzo dużym problemem w Krakowie. Walka z nimi pochłania spore środki finansowe, a kwota przeznaczona na usuwanie pseudograffiti pozwala tylko na usuwanie najbardziej obraźliwych (wulgarnych) napisów, szpecących nasze miasto.

Zobacz film o walce z pseudograffiti

Zobacz prezentację

Najczęściej pojawiające się napisy związane są z: kibicowaniem klubom sportowym (wykonywane przez pseudokibiców), religiami, grupami, narodowościami, są to też wyznania związane z uczuciami, np.:

„Po co mam żyć? Ponieważ jest słońce! Trzeba go łapać kiedy wschodzi raz na dzień. Ponieważ ludzie wokół są wspaniali :) wystarczy kogoś kochać :)“

Graffiti z napisem „Wisła“ oraz treść: „Bo moja jedyna miłość to Wisełka…“

„Tej ściany Wam nigdy nie oddamy!“

Ekran graffiti

Miasto walczy z nielegalnym „graffiti“ usuwając je z murów, przejść podziemnych, ekranów akustycznych za pomocą farb i specjalnie przeznaczonych do tego celu środków chemicznych.

Aby działania te były jeszcze bardziej efektywne, za pomocą formularza znajdującego się pod banerem po lewej stronie portalu, można przesyłać zauważone pseudograffiti. Zgłoszenia powinny dotyczyć oczywiście obiektów będących w zarządzie Gminy Miejskiej Kraków. Każde z nich zostanie przesłane do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, które nadzoruje usuwanie nielegalnego graffiti.

Z góry dziękujemy za każde zgłoszenie! Takie działanie znacznie ułatwi pracę służbom porządkowym, a każdy zgłaszający będzie miał bezpośredni wpływ na poprawienie wizerunku swojego otoczenia. Zyska na tym i środowisko i estetyka naszego miasta.

Uwaga! Usuwane będą napisy wyłącznie z obiektów gminnych (graffiti na obiektach prywatnych nie będą likwidowane).

Dużym problemem jest powstawanie nowych napisów na wcześniej oczyszczonych powierzchniach, w niektórych miejscach napisy powstają nawet w dzień po odnowieniu powierzchni, np. Rondo Mogilskie, przejście podziemne przy Dworcu Głównym – Lubicz – Basztowa. Wandale chcąc, aby tworzone przez nich „graffiti“ było jak najdłużej widoczne i trudne do usunięcia, dodają do zakupionych środków (flamastrów) różnego rodzaju substancje chemiczne ingerujące w malowaną powierzchnię.

Tylko w ciągu I połowy 2011 r. z ekranów akustycznych usunięto 800 m2 „graffiti“, a z pozostałych obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, estakady, tunele, kładki pieszych, przejścia podziemne, mury oporowe) około 2.200 m2. W ciągu roku oczyszczona z „graffiti“ powierzchnia wynosi tyle ile standardowe boisko do piłki nożnej.

Zapobieganie powstawaniu „pseudograffiti“ realizowane jest przez Miasto poprzez:

• szybką reakcję na nowopostałe napisy (natychmiastowe usuwanie zniechęca pseudograficiarzy);

• zabezpieczanie powierzchni powłokami antygraffiti;

• wprowadzanie monitoringu;

• współpraca ze Strażą Miejską i Policją;

• prowadzenie akcji edukacyjnych nt. uciążliwości powstawania „pseudograffiti“